GYB1V680MCQ1GS
DigiKey Part Number
493-17890-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-17890-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17890-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYB1V680MCQ1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GYB1V680MCQ1GS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C