B0603X5R106M6R3NTK
DigiKey Part Number
3372-B0603X5R106M6R3NTKTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
EYang Technology
Manufacturer Product Number
B0603X5R106M6R3NTK
Description
MLCC SMD 0603 X5R 10uF 20% 6.3V
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)