PMPB12UNEX
DigiKey Part Number
1727-2703-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2703-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2703-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMPB12UNEX
Description
MOSFET N-CH 20V 11.4A 6DFN
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 11.4A (Ta) 470mW (Ta) Surface Mount DFN2020MD-6
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1220 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
470mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN2020MD-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16mOhm @ 7.9A, 4.5V