NHD-2.4C-CTXP-BREAKOUT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 757-NHD-2.4C-CTXP-BREAKOUT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NHD-2.4C-CTXP-BREAKOUT |
Description | 2.4 IPS TFT W/CTP ARDUINO BREAKO |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NHD-2.4C-CTXP-BREAKOUT Models |
Category | Viewing Area 37.72mm W x 49.96mm H |
Manufacturer Newhaven Display Intl | Backlight LED - White |
Packaging Bulk | Dot Pixels 320 x 240 (QVGA) |
Part Status Active | Interface Parallel, SPI |
Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) | Controller Type ST7789VI |
Display Mode Transmissive | Graphics Color Red, Green, Blue (RGB) |
Touchscreen Capacitive | Background Color Black |
Diagonal Screen Size 2.4" (60.96mm) |