S3R6416V1M-XI70T
DigiKey Part Number
5446-S3R6416V1M-XI70TTR-ND - Tape & Reel (TR)
5446-S3R6416V1M-XI70TCT-ND - Cut Tape (CT)
5446-S3R6416V1M-XI70TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S3R6416V1M-XI70T
Description
MRAM MEMORY IC 64MBIT PPI 3.3V 7
Customer Reference
Detailed Description
MRAM (Magnetoresistive RAM) Memory IC 64Mbit PPI - Parallel 70 ns 48-FBGA (6x8)
Category
Memory Interface
PPI - Parallel
Mfr
Write Cycle Time - Word, Page
240ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Access Time
70 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)