STDCSW2-16M
DigiKey Part Number
644-STDCSW2-16MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCSW2-16MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCSW2-16MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCSW2-16M
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STDCSW2-16M Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)