LP3872EMPX-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LP3872EMPX-2.5/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP3872EMPX-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP3872EMPX-2.5/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
PSRR
73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A