LM1117MPX-1.8
DigiKey Part Number
2156-LM1117MPX-1.8-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM1117MPX-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA