PQC250-18
DigiKey Part Number
811-PQC250-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQC250-18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 248W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.39" H (127.0mm x 76.2mm x 35.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, cCSAus, CE, TUV
Voltage - Output 1
18V
Current - Output 1
13.8 A