NPH10S2405IC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 1.96A 18V - 36V Input
NPH10S2405IC
DigiKey Part Number
811-1626-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPH10S2405IC
Description
DC DC CONVERTER 5.1V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NPH10S2405IC Models
Category
Current - Output (Max)
1.96A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.98" W x 0.39" H (32.0mm x 24.9mm x 9.9mm)