NPH10S2403IC
DigiKey Part Number
811-1624-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPH10S2403IC
Description
DC DC CONVERTER 3.4V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.4V 2.94A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
NPH10S2403IC Models
Category
Current - Output (Max)
2.94A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Efficiency
79%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.98" W x 0.39" H (32.0mm x 24.9mm x 9.9mm)