NKE0303SC
DigiKey Part Number
811-1428-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKE0303SC
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 3V - 3.6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NKE0303SC Models
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
72%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
3.6V
Size / Dimension
0.45" L x 0.24" W x 0.29" H (11.5mm x 6.0mm x 7.5mm)