NCS12S4805C
DigiKey Part Number
811-2877-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCS12S4805C
Description
DC DC CONVERTER 5V 12W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2.4A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCS12S4805C Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP, UVLO
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.26" L x 0.79" W x 0.41" H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.4A