NCS12S4803C
DigiKey Part Number
811-2876-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCS12S4803C
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 12W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3.64A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
NCS12S4803C Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
85.5%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.26" L x 0.79" W x 0.41" H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm)
Current - Output (Max)
3.64A