MYMGK1R820FRSR
DigiKey Part Number
811-3253-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-3253-1-ND - Cut Tape (CT)
811-3253-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGK1R820FRSR
Description
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 20A 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYMGK1R820FRSR Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
87.8%
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
37-SMD Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.41" L x 0.35" W x 0.22" H (10.5mm x 9.0mm x 5.6mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A