MYBSS054R6EBF
DigiKey Part Number
811-MYBSS054R6EBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
811-MYBSS054R6EBFCT-ND - Cut Tape (CT)
811-MYBSS054R6EBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYBSS054R6EBF
Description
DC DC CONVERTER 54V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 54V 560mA 10.8V - 27V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYBSS054R6EBF Models
Category
Current - Output (Max)
560mA
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
4-SMD Module
Voltage - Input (Max)
27V
Size / Dimension
1.40" L x 0.88" W x 0.35" H (35.5mm x 22.4mm x 8.9mm)