MYBSP01206AZFT
DigiKey Part Number
811-MYBSP01206AZFT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYBSP01206AZFT
Description
72W, 12VO/6A ISOLATED DC-DC CONV
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 6A 41.1V - 57V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYBSP01206AZFT Models
Category
Power (Watts)
72 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Hot Swappable
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
1
Efficiency
93.2%
Voltage - Input (Min)
41.1V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
57V
Package / Case
10-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.22" L x 0.87" W x 0.34" H (56.4mm x 22.2mm x 8.5mm)
Current - Output (Max)
6A