MVAD040-05 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 854
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 264 VAC Input
MVAD040-05
DigiKey Part Number
811-3054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVAD040-05
Description
AC/DC CONVERTER 5V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
80%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB, CE, cURus, VDE
Current - Output 1
6 A