MVAB120-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 16
Datasheet
Similar
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
MVAB120-12
DigiKey Part Number
811-2321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVAB120-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.12" H (101.6mm x 50.8mm x 28.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, DEMKO
Current - Output 1
10 A