MGJ1D121802SC
DigiKey Part Number
811-MGJ1D121802SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGJ1D121802SC
Description
DC-DC 1W TH 12-18/2V 5.2KV SIP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 18V -2.5V 48.8mA, 48.8mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Current - Output (Max)
48.8mA, 48.8mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.35" W x 0.49" H (19.5mm x 8.8mm x 12.5mm)