DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
DigiKey Part Number
811-1081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C
Description
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LED - Blue Characters Display Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMS-30PC-4/20S-24BS-I-C Models
Category
Number of Characters Per Row
3.5
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Display Characters - Height
0.560" (14.20mm)
Series
Voltage - Supply
24VDC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 53.80mm x 22.30mm
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Panel Mount
Type
Process Meter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Process
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Measuring Range
4 ~ 20mA