DMS-20LCD-4/20S-C
DigiKey Part Number
811-1077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMS-20LCD-4/20S-C
Description
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LCD - Black Characters Display Panel Mount
Category
Display Characters - Height
0.370" (9.40mm)
Voltage - Supply
Loop Power
Series
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 33.93mm x 21.29mm
Part Status
Last Time Buy
Termination Style
Screw Terminal
Type
Process Meter
Features
Bezel Sold Separately
Measuring Type
Process
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Measuring Range
4 ~ 20mA