DMS-20LCD-2-5B-C
DigiKey Part Number
811-2666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMS-20LCD-2-5B-C
Description
VOLTMETER 20VDC LCD PANEL MOUNT
Customer Reference
Detailed Description
Voltmeter LCD - Black Characters, Aqua Backlight Display Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMS-20LCD-2-5B-C Models
Category
Number of Characters Per Row
3.5
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Display Characters - Height
0.370" (9.40mm)
Series
Voltage - Supply
5VDC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 33.93mm x 21.29mm
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Panel Mount
Type
Voltmeter
Termination Style
PC Pin
Measuring Type
Voltage
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Measuring Range
±20VDC