XRCGB27M120F2P11R0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
27.12 MHz ±20ppm Crystal 6pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
XRCGB Series
Murata XRCGB Crystal Units: Impact-Resistant, Low ESR for High-Performance Timing Solutions
XRCGB27M120F2P11R0
DigiKey Part Number
490-XRCGB27M120F2P11R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGB27M120F2P11R0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGB27M120F2P11R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB27M120F2P11R0
Description
CRYSTALS 2.0X1.6MM 27.12MHZ CRYS
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Frequency
27.12 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Base Product Number
Load Capacitance
6pF