XRCGB16M000FXN22R0
DigiKey Part Number
490-XRCGB16M000FXN22R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGB16M000FXN22R0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGB16M000FXN22R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB16M000FXN22R0
Description
2.0X1.6MM 16.0MHZ CRYSTAL UNIT +
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±40ppm Crystal 8pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XRCGB16M000FXN22R0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±40ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±40ppm
Base Product Number
Load Capacitance
8pF