LQW32FT3R6M8HL
DigiKey Part Number
490-LQW32FT3R6M8HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW32FT3R6M8HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW32FT3R6M8HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW32FT3R6M8HL
Description
FIXED IND 3.6UH 700MA 120 MOHM
Detailed Description
3.6 µH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 120mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
150MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1A
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)