GRT31CC81C475KE01L
DigiKey Part Number
490-12413-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT31CC81C475KE01L
Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 1206
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X6S 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
GRT31CC81C475KE01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)