GRT21BR71H474KE01K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 14.101
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 51.079
Datasheet
In Stock: 944
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GRT21BR71H474KE01K
DigiKey Part Number
490-GRT21BR71H474KE01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT21BR71H474KE01K
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRT21BR71H474KE01K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)