GRT188R61E475KE13J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 559.609
Datasheet
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
GRT188R61E475KE13J
DigiKey Part Number
490-GRT188R61E475KE13JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT188R61E475KE13J
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRT188R61E475KE13J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)