GRT188C71C475KE13J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 479.520
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 11.789
Datasheet
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
GRT188C71C475KE13J
DigiKey Part Number
490-GRT188C71C475KE13JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT188C71C475KE13J
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRT188C71C475KE13J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)