GRT155R61A106ME13J
DigiKey Part Number
490-GRT155R61A106ME13JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRT155R61A106ME13JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRT155R61A106ME13JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT155R61A106ME13J
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRT155R61A106ME13J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)