GRM21BR61H474KA88K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 14.636
Datasheet
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
GRM21BR61H474KA88K
DigiKey Part Number
490-GRM21BR61H474KA88KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BR61H474KA88K
Description
CAP CER MLCC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM21BR61H474KA88K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)