GRM188Z71C475ME21D
DigiKey Part Number
490-GRM188Z71C475ME21DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM188Z71C475ME21DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM188Z71C475ME21DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188Z71C475ME21D
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GRM188Z71C475ME21D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)