GRM188R61E475KE11D
DigiKey Part Number
490-7203-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-7203-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7203-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R61E475KE11D
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GRM188R61E475KE11D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)