GRM188C81E225ME11J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 2.744
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Taiyo Yuden
2.2 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
GRM188C81E225ME11J
DigiKey Part Number
490-GRM188C81E225ME11JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188C81E225ME11J
Description
CAP CER 2.2UF 25V X6S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188C81E225ME11J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)