GRM1887U1A243JA01D
DigiKey Part Number
490-GRM1887U1A243JA01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM1887U1A243JA01DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM1887U1A243JA01DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1887U1A243JA01D
Description
CAP CER 0.024UF 10V U2J 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.024 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GRM1887U1A243JA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)