GQM2195C2A120GB01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
12 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A120GB01D
DigiKey Part Number
490-8140-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GQM2195C2A120GB01D
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GQM2195C2A120GB01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)