GQM1875C2E6R8DB12D
DigiKey Part Number
490-8128-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8128-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8128-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GQM1875C2E6R8DB12D
Description
CAP CER 6.8PF 250V C0G/NP0 0603
Detailed Description
6.8 pF ±0.5pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GQM1875C2E6R8DB12D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)