GCM21BR72A123JA37K
DigiKey Part Number
490-GCM21BR72A123JA37KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM21BR72A123JA37K
Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
0.012 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GCM21BR72A123JA37K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)