GCM2165C2A272JA16D
DigiKey Part Number
490-GCM2165C2A272JA16DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM2165C2A272JA16DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM2165C2A272JA16DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM2165C2A272JA16D
Description
CAP CER 2700PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GCM2165C2A272JA16D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)