DEA1X3D470JN2A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
47 pF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
DEA1X3D470JN2A
DigiKey Part Number
490-7924-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DEA1X3D470JN2A
Description
CAP CER 47PF 2KV SL RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DEA1X3D470JN2A Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C