DE1E3RA102MJ4BP01F
DigiKey Part Number
490-DE1E3RA102MJ4BP01F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE1E3RA102MJ4BP01F
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor E Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DE1E3RA102MJ4BP01F Models
Category
Ratings
X1, Y1
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C