PRG18BC1R0MM1RB
DigiKey Part Number
490-8505-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8505-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8505-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG18BC1R0MM1RB
Description
PTC RESET FUSE 6V 330MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 6V 330 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRG18BC1R0MM1RB Models
Category
Current - Max
7.5 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
1 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Max
6V
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
330 mA
Approval Agency
UL
Current - Trip (It)
740 mA