LQM2MPN1R0MEHL
DigiKey Part Number
490-10970-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10970-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10970-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM2MPN1R0MEHL
Description
FIXED IND 1UH 1.65A 119 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.65 A 119mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM2MPN1R0MEHL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
119mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A