LQH2MCN680K02L
DigiKey Part Number
490-4051-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-4051-1-ND - Cut Tape (CT)
490-4051-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH2MCN680K02L
Description
FIXED IND 68UH 100MA 8.58 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 100 mA 8.58Ohm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQH2MCN680K02L Models
Category
DC Resistance (DCR)
8.58Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
14MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)