BU-2641-D-48-2
DigiKey Part Number
314-1563-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2641-D-48-2
Description
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.0" (1219.20mm) Banana Plug, Single To Test Probe Patch Cord 600V
Category
Cable Length
48.0" (1219.20mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
600V
Configuration
Banana to Test Probe
Ratings
CAT II 600V
1st Connector
Banana Plug, Single
Current Rating (Amps)
10A
2nd Connector
Test Probe
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 73
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.69.04000kr.69.04
10kr.60.80100kr.608.01
25kr.58.32800kr.1,458.20
100kr.56.61620kr.5,661.62
500kr.55.47538kr.27,737.69
1.000kr.54.33418kr.54,334.18
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"