BRX1-2450-SM
DigiKey Part Number
BRX1-2450-SM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
BRX1-2450-SM-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRX1-2450-SM
Description
BATTERY RETAINER COIN 24.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Battery Retainer Coin, 24.5mm 1 Cell SMD (SMT) Tab
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRX1-2450-SM Models
Category
Battery Cell Size
Mfr
Number of Cells
1
Series
Battery Series
2450
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
PCB, Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Battery Type, Function
Coin Cell, Retainer
Height Above Board
0.232" (5.90mm)