Image for PKT-MEZDPD4506A is not available
PKT-MEZDPD4506A
DigiKey Part Number
1589-PKT-MEZDPD4506A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PKT-MEZDPD4506A
Description
EVAL BOARD FOR MEZDPD4506A
Customer Reference
Detailed Description
mEZDPD4506A - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
6A
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Voltage - Input
4V ~ 45V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
600kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s), Cable(s), Accessories
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
mEZDPD4506A
Voltage - Output
0.6V ~ 22V