MPQ4346GLE-33-AEC1-P
DigiKey Part Number
1589-MPQ4346GLE-33-AEC1-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ4346GLE-33-AEC1-PCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ4346GLE-33-AEC1-PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ4346GLE-33-AEC1-P
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 17QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A 17-PowerVFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPQ4346GLE-33-AEC1-P Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
350kHz ~ 2.5MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.3V
Supplier Device Package
17-QFN (3x4)
Voltage - Input (Max)
36V