MPQ2013AGQ-33-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-1778-2-ND - Tape & Reel (TR)
1589-1778-1-ND - Cut Tape (CT)
1589-1778-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ2013AGQ-33-AEC1-Z
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-QFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPQ2013AGQ-33-AEC1-Z Models
Category
Current - Supply (Max)
50 µA
Mfr
PSRR
58dB ~ 41dB (100Hz ~ 1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 150mA